Czym różni się marka osobista od marki firmy i dlaczego to ma znaczenie? Justyna Kopeć

Czym różni się marka osobista od marki firmy i dlaczego to ma znaczenie?

19 września 2023

Jako specjalistka ds. budowania marki osobistej, często słyszę od moich klientek: “czy to ważne, czy moja marka to moja firma, czy moja osoba?”. W tym artykule chciałabym odpowiedzieć na to pytanie i wyjaśnić, co tak naprawdę odróżnia markę osobistą od marki firmy, a także dlaczego to ma znaczenie.

 

Co to jest marka?

Marka to sposób, w jaki postrzegają Cię inni, tożsamość, która reprezentuje wszystko, co robisz. Marka to wszystko, co widzi klient, postrzega, zauważa i odczuwa w związku z Twoją osobą lub firmą. Marka to również Twoje wartości, ideały, przekonania, styl, kultura i cele. Budowanie marki jest kluczowe dla Twojego biznesu, ponieważ pozwala ona na wykształcenie unikalnej tożsamości wśród konkurencji.

 

Różnica między marką osobistą a marką firmy

Prosta odpowiedź na to pytanie jest taka, że marka osobista to Twoja osoba, a marka firmy to Twoja firma. Jednakże, różnica między marką osobistą a marką firmy leży nie tylko w nazwie, ale również w podejściu do budowania wizerunku i marketingu.

Marka osobista to

  • Twoja indywidualność i cechy charakterystyczne
  • Twoje doświadczenia i osiągnięcia,
  • Twoja ekspertyza i wiedza
  • Twoje wartości i pasje
  • Twoja osobowość i styl

Dlatego budowanie marki osobistej oznacza zbudowanie wizerunku za pomocą Twoich osobistych cech. Marką osobistą nadajesz swojemu biznesowi twarz oraz jej charakterystyczne cechy jego osobistej tożsamości. Marka osobista opowiada wszystko o Tobie – od Twoich sukcesów i doświadczeń, do Twojego stylu i sposobu myślenia.

Marka firmowa to

  • Nazwa Twojej firmy
  • Twoje logo i slogan
  • Twoje wartości biznesowe
  • Twoja reputacja
  • Twoja historia

Istnieje wiele składników powyższej listy, ale marka firmy koncentruje się na tym, co przedsiębiorca może osiągnąć w pracy, a nie na tym, kim jest jako osoba prywatna. Marka firmy to nazwa i logo przedsiębiorstwa, a także wartości, wyniki biznesowe i problemy, które firma pomaga klientom rozwiązać.

 

Dlaczego to ma znaczenie?

Budowanie marki to kluczowy czynnik, który wpływa na Twój biznes i zwiększa jego wartość. Marka firmowa i marka osobista mogą wpłynąć na Twoje biznesy, ale mają bardzo różne cechy. Marka osobista to wykraczające poza biznes pasje, doświadczenia, wiedza i cechy osobowości przedsiębiorcy, co pozwala klientom lepiej zrozumieć wartości, jakie daje. Marka osobista pomaga w zbudowaniu zaufania, czego nie osiągniesz za pomocą samej marki firmy. Marka osobista jest również jedyny element, nad jakim przedsiębiorca posiada pełną kontrolę.

Z drugiej strony, marka firmy koncentruje się na biznesie, a nie na osobie za nim stojącej. Marka firmowa zapewnia stabilną, zrozumiałą, a jednocześnie trwałą strukturę, ale nie przysparza tym samym takiej swobody jak marka osobista.

 

Podsumowanie

Podsumowując, budowanie marki osobistej i marki firmowej to dwa różne podejścia, które mają w zależności od sytuacji swoje słabe i mocne strony. W przypadku budowania marki osobistej Twój biznes opiera się na Twojej osobie, wiedzy, doświadczeniu i ekspertach na rynku. Natomiast w przypadku marki firmy, Twój biznes oparty jest na nazwie i wartościach biznesowych.

Pamiętaj, że marka to wszystko, co jest związane z Twoim biznesem. Zastanów się, co dajesz swoim klientom i jakie wartości wprowadzasz w życie. Bez względu na to, czy budujesz markę osobistą, czy firmową, ważne jest, aby okazać swoją autentyczność i nie ograniczać siebie w doświadczeniach i stylach życia, by konsekwentnie działać w kierunku zbudowania marki, która zbliża Cię do Twojego sukcesu.

5 1 vote
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

Czym właściwie jest osobista marka? To tak naprawdę po prostu sposób w jaki inni postrzegają Ciebie i Twoją unikalną tożsamość. W erze mediów społecznościowych, budowanie dobrej marki osobistej stało się niezwykle ważne. W końcu przedstawienie siebie w pozytywnym...

10 kroków do stworzenia lepszej strategii marketingowej

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej to klucz do powodzenia w biznesie. Dzięki dobrej strategii zwiększysz zasięg swojej marki, przyciągniesz nowych klientów i zwiększysz swoje przychody. W tym artykule przedstawię 10 kroków, które pomogą Ci stworzyć lepszą...

Jakie umiejętności są potrzebne marce osobistej do rozwoju?

Budowanie marki osobistej wymaga nie tylko wytrwałości i kreatywności, ale również określonych umiejętności, które pomogą Ci rozwijać swoją markę i przyciągać klientów. W dzisiejszych czasach, świat biznesu zmienia się bardzo szybko i jako marka osobista musisz być w...

7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes online

Rozpoczynanie swojego biznesu może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak, dzięki Internetowi, możesz zacząć budować swoją markę i generować dochód w zaciszu własnego domu. W tym artykule, przedstawię 7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze