Dlaczego autentyczność w dzisiejszych czasach jest przereklamowana? Justyna Kopeć

Dlaczego autentyczność w dzisiejszych czasach jest przereklamowana?

24 stycznia 2023

Autentyczność jest jednym z najczęściej stosowanych terminów w dzisiejszym świecie biznesu. Zawsze słyszymy, że powinniśmy być autentyczni, by nasz biznes miał prawdziwy i trwały wpływ na odbiorców. Jednak, czy autentyczność faktycznie jest tym, co przyciąga klientów do naszego biznesu? W tym artykule przyjrzymy się temu, czy autentyczność jest rzeczywiście tak ważna, jak nam się wydaje i dlaczego w dzisiejszych czasach jest ona często przereklamowana.

 

Czym jest autentyczność?

Autentyczność to pojęcie, które od lat odgrywa ważną rolę w biznesie. Oznacza to, że powinniśmy zachowywać swoją tożsamość oraz wartości, bez udawania kogoś innego, aby zdobyć klientów. Autentyczność jest kluczowa dla budowania trwałych relacji z klientami, ponieważ klienci lubią ludzi, którzy są szczery i prawdziwi. Twierdzi się, że autentyczność jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i ma ogromny wpływ na budowanie marki osobistej.

 

Dlaczego autentyczność jest przereklamowana?

Mimo że autentyczność jest ważna, jest ona często przereklamowana. W dzisiejszych czasach słyszymy to słowo zbyt często, a coraz częściej jest ona używana jako slogan marketingowy, który ma zachęcić klientów do zakupu produktów. Firmy często wykorzystują autentyczność jako sposób na zyskanie przewagi wobec konkurencji, ale to klienci decydują o prawdziwej autentyczności marki.

Często zdarza się również, że osoby, które próbują być bardziej autentyczne, by przyciągnąć klientów, często zaczynają działać w sposób niezgodny z ich prawdziwymi wartościami i sposobem myślenia. W ten sposób, autentyczność może stać się narzędziem do oszukiwania klientów, zamiast służyć jako sposób na budowanie trwałych relacji.

Ponadto, dzisiejszy klimat biznesowy stawia autentyczność w szerszym kontekście. Według niektórych szacunków, tylko 15% komunikacji pomiędzy dwojgiem ludźmi opiera się na samych słowach. Pozostałe 85% to ton głosu, gesty, mimika, czyli tzw. “cicha komunikacja”. W dzisiejszych czasach, reklamujemy bardziej siebie i swoją markę poprzez nasz wygląd, Instagramowe filtry, czy Photoshopa, niż rzeczywiste wartości i osiągnięcia.

 

Jak zbudować autentyczną markę osobistą?

Jeśli chodzi o budowanie autentycznej marki osobistej, ważne jest, aby działać zgodnie z naszymi wartościami i sposobem myślenia. Nie ma sensu tworzyć fałszywego wizerunku, którego nie jesteśmy w stanie utrzymać, ponieważ w końcu zostaniemy nakryci. Ważne jest, abyśmy były sobą i nie przyjmowały roli, po której czujemy się nieswojo lub nieprzyjemnie.

To, co robimy i jakie wartości reprezentujemy, jest kluczowe, ponieważ klienci lubią osoby, które reprezentują wartości, które są dla nich ważne. Dlatego ważnym elementem budowania autentycznej marki osobistej jest określenie swoich wartości i działań zgodnie z nimi, bez udawania, że jesteśmy kimś innym.

 

Podsumowanie

Autentyczność jest kluczowa dla budowania trwałych relacji z klientami, ale to nie tylko słowa, ale przede wszystkim działania powinny świadczyć o naszej prawdziwej autentyczności. Musimy działać zgodnie z naszymi wartościami i sposobem myślenia, dbając o to, aby nie reprezentować wartości, których nie uważamy za ważne lub wierzyć w rzeczy, które wymagają naszego udawania. Autentyczność jest wciąż ważna, ale nie może być także pojęciem, które używamy zbyt często jako slogan, a raczej powinna stanowić nieodłączną wartość budowania marki oraz budowania trwałych relacji z klientami.

5 1 vote
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

Czym właściwie jest osobista marka? To tak naprawdę po prostu sposób w jaki inni postrzegają Ciebie i Twoją unikalną tożsamość. W erze mediów społecznościowych, budowanie dobrej marki osobistej stało się niezwykle ważne. W końcu przedstawienie siebie w pozytywnym...

10 kroków do stworzenia lepszej strategii marketingowej

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej to klucz do powodzenia w biznesie. Dzięki dobrej strategii zwiększysz zasięg swojej marki, przyciągniesz nowych klientów i zwiększysz swoje przychody. W tym artykule przedstawię 10 kroków, które pomogą Ci stworzyć lepszą...

Jakie umiejętności są potrzebne marce osobistej do rozwoju?

Budowanie marki osobistej wymaga nie tylko wytrwałości i kreatywności, ale również określonych umiejętności, które pomogą Ci rozwijać swoją markę i przyciągać klientów. W dzisiejszych czasach, świat biznesu zmienia się bardzo szybko i jako marka osobista musisz być w...

7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes online

Rozpoczynanie swojego biznesu może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak, dzięki Internetowi, możesz zacząć budować swoją markę i generować dochód w zaciszu własnego domu. W tym artykule, przedstawię 7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze