inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet

Inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet – 5 moich propozycji

29 czerwca 2021

Tytuł tego artykułu: “inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet” może zaskoczyć wiele osób, które mnie znają. Dlaczego? Bowiem w moim rodzinnym domu nie było telewizora, w dorosłym życiu również nigdy nie widziałam sensu w tym, żeby telewizor posiadać (z krótkim epizodem małżeństwa, gdzie mój były mąż telewizor mieć musiał). Czasy się jednak zmieniły i dzisiaj telewizor nie jest niezbędny do tego, żeby oglądać filmy. Do kina zawsze lubiłam chodzić, a w okresie pandemii kupiłam abonament na Netflixie. Mimo to zawsze z chęcią wybiorę książkę do czytania niż spędzanie czasu na oglądaniu filmów.

Jakie są zatem według mnie inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet? Poniżej przedstawiam Ci moje propozycje:

 

Erin Brokovich

Być może ten wybór Cię zaskoczył, jednak przyznasz, że Julia Roberts w jakimś filmie być musi, zwłaszcza że za rolę w tym zgarnęła Oscara. Erin Brokovich to film oparty na faktach. Film o niezwykle zdeterminowanej kobiecie walczącej na rzecz obrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Film o kobiecie, która pozornie jest skazana na porażkę w swoich działaniach, by ostatecznie wygrać odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów, największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dla mnie jest on też szczególnie ważny z tego powodu, że dzisiaj jest on nawet bardziej aktualny niż kiedyś, bo obrona środowiska staje się naszym pokoleniowym wyzwaniem. Kobiety przedsiębiorcze powinny zabierać w tej kwestii głos. Jak tytułowa bohaterka powinnyśmy podjąć walkę dla nas i dla przyszłych pokoleń. I może nie wywalczymy rekordowych odszkodowań, ale przede wszystkim mamy szansę wywalczyć zahamowanie zmian klimatycznych.

 

Sztuka Kochania

Historia Michaliny Wisłockiej jest niezwykle inspirująca. Niejednoznaczne życie prywatne, walka o oddanie kobietom głosu w sprawach intymnych. Walka nie tylko z ustrojem, ale przede wszystkim z ograniczającą mentalnością. Myślę, że Wisłocka była tą, które zerwała z nas gorsety.

Niezapomniana dla mnie jest scena z przyjęcia, podczas którego Wisłocka (w tej roli niesamowita Magdalena Boczarska) rozmawia z generałową. Pada wówczas takie zdanie: „granice kata wyznacza ofiara”. Niesamowicie mną wstrząsnęło. Odniosłam je w ogóle do relacji z ludźmi. To ja wyznaczam granice i jako kobieta przedsiębiorcza muszę pamiętać, że je mam. Jak często my-kobiety tkwimy w niewspierających przekonaniach. Nawet te z nas, które są zaradne życiowo, często „muszą, bo”. A granica zawsze jest wyznaczana przez nas. Warto o tym pamiętać.

 

Girlboss (Szefowa)

W świecie cyfrowych karier zabraknąć nie może Sophii Amoruso. Girlboss to mini-serial, który opowiada historią założycielki marki odzieżowej Nasty Gal. To opowieść o tym, że czasami pomysł na przetrwanie może się okazać pomysłem na niesamowity biznes online. To opowieść nie tylko o tym, jak stworzyć markę, postawić klienta w centrum, ale również i o tym jak budować zespół (a właściwie, jak tego nie robić).

Moim zdaniem Girlboss to nie tylko case study, ale również wielkie ostrzeżenie. Serial oczywiście koncentruje się na początku marki i nie są w nim opowiedziane kolejne wydarzenia, a te nie były zbyt wesołe dla założycielki Nasty Gal. Niemniej warto do niego zajrzeć i spędzić z ekstrawagancką Sophie kilka wieczorów.

 

Late Night

Tym razem historia wymyślona na potrzeby filmu. Historia o starzejącej się prowadzącej talk-show, która nie nadąża za zmianami, za to ją chce zmienić stacja i zatrudnić inną osobę na jej miejsce. To jednak również historia młodej kobiety, która jako scenarzystka dołącza do męskiego zespołu scenarzystów. Dwie silne postaci kobiece, podobne i inne jednocześnie. Każda ze swoją misją. Każda walcząca. W końcu łączą swoje siły.

Dla mnie to film o realizacji misji życiowej. To także film o współpracy między kobietami i funkcjonowaniu w męskim świecie. Bo teoretycznie jako kobiety możemy wszystko, a jednak nadal się mówi o szklanych sufitach. Nadal są dysproporcje w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. Nadal… Dobrze, że biznes nie ma tylko męskiej twarzy, jednak coraz mocniej czuję, że to w jedności kobiet jest niesamowita siła. Mój zespół jest w 100% kobiecy i to jest niezwykłe doświadczenie, jak łącząc nasze różne kompetencje efektywnie pracujemy.

 

Ciemne strony rybołówstwa

I na koniec polecam dokument, który totalnie mną wstrząsnął. Autor tego dokumentu jest zafascynowany morskim życiem i w ramach swojej misji ratowania oceanów wkracza na bardzo niebezpieczne ścieżki branży rybołówstwa. To, jakie krzywdy wyrządzamy wodnym stworzeniom, ile gatunków przez nas ginie, a ile jest zagrożonych, jest dla mnie nie do pojęcia.

Polecam ten film każdej przedsiębiorczej kobiecie, bo w końcu od każdej z nas zależy nie tylko nasza przyszłość, ale i przyszłość ziemi. Dla niektórych osób może to zabrzmi górnolotnie, ale te tematy naprawdę mnie ruszają. To, co robimy z naszą planetą, jest zatrważające.

 

___________________

Przedstawiłam Ci pięć inspirujących propozycji filmowych. Propozycji, dzięki którym możesz rozszerzyć swoje myślenie, poznać historie sukcesu i dać się po prostu zainspirować.

Wiem jednak, że inspirujących filmów, które można polecić przedsiębiorczym kobietom, jest więcej. Jeśli jakiś film wywarł na Tobie niesamowite wrażenie – podziel się w komentarzu. Może i dla mnie będzie on odkryciem, bo swój czas wolę inwestować w sprawdzone propozycje, a nie go tracić.

4.7 3 votes
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

Unikaj tych 7 typowych błędów w budowaniu marki osobistej

Unikaj tych 7 typowych błędów w budowaniu marki osobistej

Witaj w świecie personal brandingu! Każda kobieta ma moc, aby zdefiniować i ukształtować swoją własną markę osobistą. Ale jak w przypadku każdej nowej umiejętności, po drodze na pewno popełni się kilka błędów. Zebrałam 7 najczęstszych błędów w personal brandingu...

Unikaj tych 7 typowych błędów w budowaniu marki osobistej

Witaj w świecie personal brandingu! Każda kobieta ma moc, aby zdefiniować i ukształtować swoją własną markę osobistą. Ale jak w przypadku każdej nowej umiejętności, po drodze na pewno popełni się kilka błędów. Zebrałam 7 najczęstszych błędów w personal brandingu...

Uwolnij moc Archetypów Marki, aby odkryć swoją Autentyczną Tożsamość

Jako kobieta wiesz, że Twoja tożsamość to coś więcej niż to, co robisz lub jak wyglądasz. Kształtują ją wartości, przekonania i doświadczenia, które składają się na to, kim jesteś. Ale czy wiesz, że możesz wykorzystać archetypy marki, aby jeszcze bardziej zdefiniować...

Najnowsze trendy w personal brandingu kobiet na rok 2023

W miarę jak świat się zmienia, zmienia się również sposób, w jaki się komunikujemy i promujemy. Dla kobiet, personal branding jest niezbędnym narzędziem do zdobycia wiarygodności, nawiązania kontaktów i znalezienia sukcesu w życiu zawodowym. Wkraczając w rok 2023,...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze