inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet

Inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet – 5 moich propozycji

29 czerwca 2021

Tytuł tego artykułu: “inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet” może zaskoczyć wiele osób, które mnie znają. Dlaczego? Bowiem w moim rodzinnym domu nie było telewizora, w dorosłym życiu również nigdy nie widziałam sensu w tym, żeby telewizor posiadać (z krótkim epizodem małżeństwa, gdzie mój były mąż telewizor mieć musiał). Czasy się jednak zmieniły i dzisiaj telewizor nie jest niezbędny do tego, żeby oglądać filmy. Do kina zawsze lubiłam chodzić, a w okresie pandemii kupiłam abonament na Netflixie. Mimo to zawsze z chęcią wybiorę książkę do czytania niż spędzanie czasu na oglądaniu filmów.

Jakie są zatem według mnie inspirujące filmy dla przedsiębiorczych kobiet? Poniżej przedstawiam Ci moje propozycje:

 

Erin Brokovich

Być może ten wybór Cię zaskoczył, jednak przyznasz, że Julia Roberts w jakimś filmie być musi, zwłaszcza że za rolę w tym zgarnęła Oscara. Erin Brokovich to film oparty na faktach. Film o niezwykle zdeterminowanej kobiecie walczącej na rzecz obrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Film o kobiecie, która pozornie jest skazana na porażkę w swoich działaniach, by ostatecznie wygrać odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów, największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dla mnie jest on też szczególnie ważny z tego powodu, że dzisiaj jest on nawet bardziej aktualny niż kiedyś, bo obrona środowiska staje się naszym pokoleniowym wyzwaniem. Kobiety przedsiębiorcze powinny zabierać w tej kwestii głos. Jak tytułowa bohaterka powinnyśmy podjąć walkę dla nas i dla przyszłych pokoleń. I może nie wywalczymy rekordowych odszkodowań, ale przede wszystkim mamy szansę wywalczyć zahamowanie zmian klimatycznych.

 

Sztuka Kochania

Historia Michaliny Wisłockiej jest niezwykle inspirująca. Niejednoznaczne życie prywatne, walka o oddanie kobietom głosu w sprawach intymnych. Walka nie tylko z ustrojem, ale przede wszystkim z ograniczającą mentalnością. Myślę, że Wisłocka była tą, które zerwała z nas gorsety.

Niezapomniana dla mnie jest scena z przyjęcia, podczas którego Wisłocka (w tej roli niesamowita Magdalena Boczarska) rozmawia z generałową. Pada wówczas takie zdanie: „granice kata wyznacza ofiara”. Niesamowicie mną wstrząsnęło. Odniosłam je w ogóle do relacji z ludźmi. To ja wyznaczam granice i jako kobieta przedsiębiorcza muszę pamiętać, że je mam. Jak często my-kobiety tkwimy w niewspierających przekonaniach. Nawet te z nas, które są zaradne życiowo, często „muszą, bo”. A granica zawsze jest wyznaczana przez nas. Warto o tym pamiętać.

 

Girlboss (Szefowa)

W świecie cyfrowych karier zabraknąć nie może Sophii Amoruso. Girlboss to mini-serial, który opowiada historią założycielki marki odzieżowej Nasty Gal. To opowieść o tym, że czasami pomysł na przetrwanie może się okazać pomysłem na niesamowity biznes online. To opowieść nie tylko o tym, jak stworzyć markę, postawić klienta w centrum, ale również i o tym jak budować zespół (a właściwie, jak tego nie robić).

Moim zdaniem Girlboss to nie tylko case study, ale również wielkie ostrzeżenie. Serial oczywiście koncentruje się na początku marki i nie są w nim opowiedziane kolejne wydarzenia, a te nie były zbyt wesołe dla założycielki Nasty Gal. Niemniej warto do niego zajrzeć i spędzić z ekstrawagancką Sophie kilka wieczorów.

 

Late Night

Tym razem historia wymyślona na potrzeby filmu. Historia o starzejącej się prowadzącej talk-show, która nie nadąża za zmianami, za to ją chce zmienić stacja i zatrudnić inną osobę na jej miejsce. To jednak również historia młodej kobiety, która jako scenarzystka dołącza do męskiego zespołu scenarzystów. Dwie silne postaci kobiece, podobne i inne jednocześnie. Każda ze swoją misją. Każda walcząca. W końcu łączą swoje siły.

Dla mnie to film o realizacji misji życiowej. To także film o współpracy między kobietami i funkcjonowaniu w męskim świecie. Bo teoretycznie jako kobiety możemy wszystko, a jednak nadal się mówi o szklanych sufitach. Nadal są dysproporcje w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. Nadal… Dobrze, że biznes nie ma tylko męskiej twarzy, jednak coraz mocniej czuję, że to w jedności kobiet jest niesamowita siła. Mój zespół jest w 100% kobiecy i to jest niezwykłe doświadczenie, jak łącząc nasze różne kompetencje efektywnie pracujemy.

 

Ciemne strony rybołówstwa

I na koniec polecam dokument, który totalnie mną wstrząsnął. Autor tego dokumentu jest zafascynowany morskim życiem i w ramach swojej misji ratowania oceanów wkracza na bardzo niebezpieczne ścieżki branży rybołówstwa. To, jakie krzywdy wyrządzamy wodnym stworzeniom, ile gatunków przez nas ginie, a ile jest zagrożonych, jest dla mnie nie do pojęcia.

Polecam ten film każdej przedsiębiorczej kobiecie, bo w końcu od każdej z nas zależy nie tylko nasza przyszłość, ale i przyszłość ziemi. Dla niektórych osób może to zabrzmi górnolotnie, ale te tematy naprawdę mnie ruszają. To, co robimy z naszą planetą, jest zatrważające.

 

___________________

Przedstawiłam Ci pięć inspirujących propozycji filmowych. Propozycji, dzięki którym możesz rozszerzyć swoje myślenie, poznać historie sukcesu i dać się po prostu zainspirować.

Wiem jednak, że inspirujących filmów, które można polecić przedsiębiorczym kobietom, jest więcej. Jeśli jakiś film wywarł na Tobie niesamowite wrażenie – podziel się w komentarzu. Może i dla mnie będzie on odkryciem, bo swój czas wolę inwestować w sprawdzone propozycje, a nie go tracić.

4.7 3 votes
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

ChatGPT: Twoje źródło inspiracji w biznesie online

Jak ChatGPT może stać się źródłem inspiracji dla przedsiębiorczych kobiet w biznesie online? Czy zdarzyło Ci się kiedyś utknąć w martwym punkcie i szukać inspiracji do rozwoju swojego biznesu online? Wszystkie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zbudować lub rozwijać...

Dlaczego warto inwestować w siebie?

W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, inwestowanie w siebie stało się kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Inwestowanie w rozwój osobisty przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W tym artykule...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze