Jak zrobić analizę konkurencji blog Justyna Kopeć

Jak zrobić analizę konkurencji?

Nie istniejemy na samotnej wyspie ani my, ani nasi odbiorcy. Budując swoją markę osobistą ważne jest, abyś miała świadomość tego, jakie marki już są obecne na rynku, na który chcesz wejść lub już działasz. Czy chcemy, czy nie, nasi odbiorcy będą nas z nimi porównywać. Twoją odpowiedzialnością jest zatem zrobić analizę konkurencji.

 

Kiedy powinnaś zrobić analizę konkurencji?

Analizę rynkowych rywali dobrze jest zrobić przed startem działalności, a następnie na bieżąco ją aktualizować.

Dobrze byłoby, gdybyś przed rozpoczęciem swojej działalności, wówczas, kiedy dopiero przygotowujesz strategię, zrobiła rozeznanie w swojej branży. Obecnie trudno jest stworzyć coś całkowicie nowego, zatem na pewno znajdziesz marki, które już funkcjonują w Twojej niszy. Taki wstępny research pozwoli Ci inaczej spojrzeć na Twoje działania, uniknąć błędów, a być może i stworzyć lepszą ofertę.

Analiza wykonywana systematycznie podczas prowadzenia działalności pozwala zaś sprawdzić, jak rozwijają się Twoi konkurenci i jak rozwijasz się Ty. Dzięki temu możesz również zobaczyć trendy rynkowe i odpowiednio szybko na nie reagować.

 

Jakie są źródła robienia analizy konkurencji?

Informacje o swoich rynkowych konkurentach możesz pozyskać w różny sposób. Dobrym źródłem mogą być materiały zastane (wszystko to, co możemy znaleźć w sieci, np. opublikowane raporty, zestawienia, artykuły), jak również dane wynikające z obserwacji (obserwowanie kampanii reklamowych, komunikacji w social media, analiza strony internetowej). Informacje o konkurencji możesz czerpać z Internetu, prasy, radia, telewizji, dostępnych raportów, konferencji branżowych, wywiad środowiskowy, a nawet oferty konkurenta.

Zapewne najprościej będzie Ci wykonać analizę na podstawie obserwacji. Ja czasami też staram się skorzystać z tajemniczego klienta. Pozwala mi to prześledzić procesy obsługi klienta, które ma moja konkurencja i dzięki temu sprawdzić co działa świetnie, a co może być wyzwaniem dla klientów.

 

Co powinna zawierać analiza konkurencji?

Dobra analiza konkurencji zawiera te dane, które są istotne dla Twojego biznesu. Nie musisz analizować drobiazgowo Twoich rynkowych rywali. Powinnaś skupić się na przydatnych informacjach. Poniżej wymieniam elementy, które zazwyczaj ja analizuję:

Nazwa analizowanej marki

Oferta

Ceny

Grupa docelowa

Wyróżniki marki

Identyfikacja wizualna

Kluczowe komunikaty

Wykorzystywane kanały i narzędzia komunikacji:

  • Social media
  • Content marketing
  • Własna strona www
  • Reklama
  • Eventy
  • inne

Zawartość w poszczególnych kanałach

Częstotliwość komunikacji

Odbiór komunikacji, jej efekty

Wyniki wyszukiwarki po wpisaniu nazwy marki

 

Powyższe elementy potraktuj jako moją podpowiedź, a nie ostateczny katalog. Wybierz te, które dadzą optymalne spojrzenie na Twoją markę. Możesz również dodać inne, których ja nie uwzględniłam. Ważne jest, abyś wszystko zapisywała, bo wówczas będzie Ci łatwiej zrobić analizę, porównać różne marki i znaleźć elementy, które pozwolą Ci się wyróżnić na rynku.

Przegląd konkurencji powinien być Twoim nawykiem, gdyż dzięki temu będziesz mogła szybko zareagować na zmiany. Da Ci niesamowitą wiedzą i przewagę. Jednocześnie uczulam Cię na to, abyś nie kopiowała działań konkurencji. Wnioski z przeglądu konkurencji mogą wpływać na Twoją ofertę, ale tylko, abyś podniosła jakość świadczonych usług i mogła zastosować je dla odróżnienia na rynku.

 

Jeśli mimo wszystkich moich wskazówek, nadal nie wiesz, jak zabrać się do zrobienia analizy konkurencji, odezwij się do mnie. Pomogę Ci ją wykonać. Research konkurencji robimy również podczas mojego strategicznego programu Metamorfoza Marki. Zapisy otwieram tylko 3 razy w roku i możesz do niego dołączyć dopiero po rozmowie rekrutacyjnej.

5 4 votes
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

Czym właściwie jest osobista marka? To tak naprawdę po prostu sposób w jaki inni postrzegają Ciebie i Twoją unikalną tożsamość. W erze mediów społecznościowych, budowanie dobrej marki osobistej stało się niezwykle ważne. W końcu przedstawienie siebie w pozytywnym...

10 kroków do stworzenia lepszej strategii marketingowej

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej to klucz do powodzenia w biznesie. Dzięki dobrej strategii zwiększysz zasięg swojej marki, przyciągniesz nowych klientów i zwiększysz swoje przychody. W tym artykule przedstawię 10 kroków, które pomogą Ci stworzyć lepszą...

Jakie umiejętności są potrzebne marce osobistej do rozwoju?

Budowanie marki osobistej wymaga nie tylko wytrwałości i kreatywności, ale również określonych umiejętności, które pomogą Ci rozwijać swoją markę i przyciągać klientów. W dzisiejszych czasach, świat biznesu zmienia się bardzo szybko i jako marka osobista musisz być w...

7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes online

Rozpoczynanie swojego biznesu może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak, dzięki Internetowi, możesz zacząć budować swoją markę i generować dochód w zaciszu własnego domu. W tym artykule, przedstawię 7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze