strategia sprzedaży online Justyna Kopeć blog artykuł

Twoja strategia sprzedaży online, czyli 7 podpowiedzi, które od razu powinnaś wziąć pod uwagę

8 września 2020

Dobry biznes online, to taki biznes, który generuje dochody. A te nie biorą się znikąd. Ich podstawą jest sprzedaż. Jeśli jeszcze nie czujesz się w niej dobrze, to czas zmienić przekonania. O najczęściej występujących obiekcjach pisałam w artykule „10 najczęstszych wymówek powstrzymujących nas przed sprzedawaniem”. Kliknij TUTAJ, aby się z nim zapoznać.

Tym razem jednak chcę porozmawiać z Tobą o kilku ważnych aspektach, które powinnaś wziąć pod uwagę, żeby Twój biznes online przynosił dochód.

Poniżej 7 moich podpowiedzi:

 

1. Po co?

Każde działanie powinniśmy zaczynać od postawienia sobie tego pytania. Po chcesz mieć własny produkt? Co chcesz nim przekazać? Dlaczego inni mieliby go kupić?

Odpowiedzi będą kluczowe dla dalszego działania. Mogą spowodować, że coś będzie hitem lub klapą na rynku. Kiedy robisz produkt pod siebie to masz już jednego klienta – SIEBIE. Jeśli chcesz zrobić produkt dla innych, to właśnie ich potrzeby powinnaś brać pod uwagę. Nie odpowiadaj zatem na pytania w kontekście tylko swoich potrzeb. Dla twórcy najważniejszy powinien być odbiorca.

 

2. Buduj swoją społeczność

Dodałabym: buduj swoją społeczność od dnia zero! A to oznacza, że powinnaś o społeczności myśleć zanim wystawisz pierwsze produkty do sprzedaży. Ba! Nawet zanim założysz działalność gospodarczą. Możesz przecież tworzyć wartościowe treści, wysyłać newsletter, założyć grupę na Facebooku. Ostatecznie to wśród społeczności, którą stworzysz będą Twoi klienci.

 

3. Sprawdzaj, testuj, weryfikuj

Gdy masz już społeczność możesz pytać ją o wszystko. Jej członkowie mogą stać się także grupą testową, na której będziesz sprawdzać skuteczność rozwiązań, które chcesz wnieść na rynek. Nic tak nie boli, jak duży budżet wydany na produkt, którego nikt nie kupi. Dzięki swoim fanom możesz na każdym etapie przeprowadzać testy i dzięki temu uniknąć żenującej wpadki.

STOP! Jeśli masz wyzwania z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych, nie wiesz jak zwiększyć zasięgi, nie potrafisz stworzyć treści, które angażują odbiorców, skontaktuj się z nami!

Oferta SOCIAL MEDIA SUPPORT została przygotowana specjalnie dla Ciebie.

4. Dawaj sporo bezpłatnie

Stwórz strategię treści bezpłatnych i płatnych. Za płatne weźmiesz pieniądze, ale to treści bezpłatne sprawią, że ludzie Ci zaufają i będą chcieli od Ciebie kupić. Bezpłatna wartość, którą się dzielisz buduje Twoją wiarygodność. Pamiętaj zatem, aby jej jakość była na wysokim poziomie.

Spotkałam się z wieloma teoriami dotyczącymi tego, ile powinnaś dawać za darmo, a jak często sprzedawać. Jedna z nich głosi, że 20 razy powinnaś dać, a 1 raz wziąć. Mi jest bliska teoria Gary’ego Vaynerchuka, którą opisał w książce „Ekonomia wdzięczności”: 3 razy daj i raz poproś. Zauważ, że w obu przypadkach powinnaś o wiele więcej dawać swoim odbiorcom, niż od nich oczekiwać. Spróbuj i zobacz, jak to zacznie działać dla Ciebie.

5. Daj się poznać

Im więcej masz możliwości pokazania się, tym lepiej. Bądź obecna i zaangażowana, a Twoi odbiorcy odwdzięczą Ci się tym samym, w końcu to co dajemy, to do nas wraca. I tutaj wzrasta znaczenie marki osobistej. Ludzie bardziej ufają ludziom niż znaczkom. Dlatego opowiadaj, reklamuj, pokazuj się. Korzystaj z okazji i bądź także aktywnym uczestnikiem innych społeczności. Stań się wyłapywaczem okazji, aby móc się pokazać z pozytywnej strony.

 

6. Plan i strategia sprzedaży

Sprzedaż to umiejętność, której można się nauczyć. Ba, jest to podstawowa umiejętność każdego przedsiębiorcy. Jednak, aby Twój biznes się rozwijał, musisz przygotować swój plan i strategię sprzedaży. Musisz wiedzieć, co, kiedy, komu i za jaką cenę możesz zaoferować. Dzięki temu nie będziesz mieć chaosu w swoim biznesie. Będziesz czuła się bezpieczniej, gdy będziesz wiedziała, na jakie przychody możesz liczyć w danym okresie. Poczucie bezpieczeństwa jest istotne również w kreatywności. A przecież powinnaś w sposób kreatywny patrzeć na chociażby swój marketing.

 

7. Zacznij od małych kroków

Jak zjeść słonia? Po łyżeczce!

Możesz mieć zapędy, aby w biznesie online zarabiać tysiące. Jednak, jeśli dopiero zaczynasz, to ta wizja może Cię napędzać do działania, ale na początek powinnaś zastanowić się, jaki dzisiaj możesz podjąć krok do swojej przyszłej niezależności. Bo te przyszłe tysiące składają się właśnie z miliona tych pojedynczych rzeczy, które wykonujesz każdego dnia. Jeśli ja zbudowałam skuteczny i z sukcesem biznes online, także Ty możesz to zrobić.

 

________________
Zapewne te siedem podpowiedzi nie wyczerpuje całego tematu. Według mnie są to jednak najważniejsze elementy, które powinnaś wziąć pod uwagę, na każdym etapie działania online. Napisz w komentarzu, którą z nich zaczniesz stosować jeszcze dzisiaj. A może masz inne rzeczy, na które jest warto zwrócić uwagę. Nimi też podziel się w komentarzu.

5 4 votes
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

3 sekrety marki osobistej, o których nie miałaś pojęcia

Budowanie marki osobistej to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i odpowiedniej strategii. Większość z nas słyszała o podstawowych zasadach budowania wizerunku – takich jak autentyczność, spójność czy wartości. Jednak istnieją pewne ukryte aspekty tworzenia...

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

z tego artykułu biorę punkt 2, czyli budowanie społeczności. Faktycznie nie pomyslałam, że jak będę mieć produkty, to muszę je komuś sprzedać 😀

[instagram-feed]