blog Justyna Kopeć Jak budować organiczną strategię działań w mediach społecznościowych? 15 wskazówek

Jak budować organiczną strategię działań w mediach społecznościowych? 15 wskazówek

W serwisach społecznościowych reklamy są wszędzie. Mówi się, że dzisiaj bez nich trudno jest wyróżnić się z tłumu. Moje klientki na początku swojej działalności nie są za bardzo skłonne do wydawania pieniędzy na reklamę. I ja się nie dziwię temu podejściu. Uważam wręcz, że dobrze jest najpierw poznać swoją społeczność, zobaczyć, jakie formaty publikacji się sprawdzają, a jakie nie, a dopiero później uruchamiać budżety reklamowe.

Jak jednak budować organiczną (a zatem nie wspieraną reklamami) strategię działań w mediach społecznościowych? W tym artykule podzielę się z Tobą aż 15 wskazówkami.

Według mnie podstawowym celem prowadzenia działań w mediach społecznościowych powinno być przekierowanie osób z social media na Twoją stronę internetową. To na niej najpełniej możesz zaprezentować swoją ofertę i zaprosić odbiorców do zakupów. A czy wiesz, że 53% ruchu na stronie internetowej pochodzi z bezpłatnych wyników wyszukiwania, a tylko 27% z płatnych? Jednak, aby tak się wydarzyło również dla Twojej strony, Twojej marki, potrzebne jest Twoje odpowiednie zaangażowanie.

Być może przyznasz mi rację, że trudno jest płacić za reklamę każdego postu w mediach społecznościowych. Warto zatem postawić na takie działania, które zaangażują naszych odbiorców, sprawią, że z chęcią będą oni wracać na nasze profile oraz będą dzielić się informacjami o nas i zaczną przechodzić na naszą stronę internetową.

No to po takim wstępie czas teraz na to, żebym przedstawiła Ci 15 hacków, które możesz zastosować w swojej strategii działania w mediach społecznościowych.

1. Bądź sobą!

W większości nasze działanie w mediach społecznościowych dotyczy budowania relacji. A budowanie relacji to tak naprawdę komunikowanie się. W komunikacji mamy nadawcę i odbiorcę. O odbiorcy będzie w punkcie drugim, zatem teraz skupię się na nadawcy. Na Tobie. Musisz wiedzieć, kim jesteś i jaką wartość możesz dać ludziom.

Czasami możemy się bać, że jesteśmy sobą, ale to właśnie poprzez to, kim jesteś, będziesz przyciągać innych. Bądź prawdziwa, bądź spójna, bądź towarzyska.

A jak możesz pokazać siebie? Przynajmniej raz dziennie poświęć trochę czasu na wyrażenie siebie! Najlepszym sposobem będzie publikowanie Twoich zdjęć lub filmów z własnymi przemyśleniami.

2. Znajdź odpowiednich odbiorców

Od tego punktu zaczynam, bo najlepszym sposobem na rozpoczęcie działalności w social media jest znalezienie odpowiedniej grupy docelowej i niszy.

Kiedy podczas konsultacji rozmawiam z moimi klientkami, często martwią się one niewystarczającą sprzedażą. Widzę jednak, że często sprzedają niewłaściwym osobom. Posiadanie dokładnej informacji o tym, kim są Twoi odbiorcy jest bardzo ważne. Widza ta oszczędza czas i pozwala kierować działania do osób, które naprawdę mogą być nimi zainteresowane. Co ważne, gdy te osoby zainteresują się Twoją ofertą na tyle, żeby z niej skorzystać, i jeśli ta oferta naprawdę rozwiąże ich problemy, to wówczas mogą stać się Twoimi ambasadorami na rynku (więcej o tym jak z fana zrobić ambasadora marki możesz przeczytać w moim artykule blogowym).

Znalezienie, a na początku przede wszystkim określenie, Twojej grupy docelowej sprawia, że Twoje treści zostaną docenione przez tych, którzy ich szukają. A to jest z kolei istotne dla Twojej pewności siebie, bo oznaki aprobaty od naszych odbiorców są ważne, aby konsekwentnie tworzyć dalej.

Chcesz mieć większe szanse na przyciągnięcie odpowiednich osób? Dodaj ich do treści swojego postu. Jak to zrobić? Zacznij post od wezwania „To jest idealne dla właścicieli firm” lub „Cześć Mamo! To jest informacja dla Ciebie”. Oczywiście dobierz w wezwaniu osoby, które są reprezentantami Twojej grupy docelowej. Mam nadzieję, że taka mała sztuczka będzie dla Ciebie inspirująca.

3. Prezentuj swoją wiedzę

Nigdy nie lekceważ potęgi dzielenia się swoją wiedzą. Czy chcesz, czy nie, ludzi ZAWSZE patrzą.

Udostępniaj swoim obserwującym treści, które są związane z Twoją ekspertyzą. Dobrze, aby Twoja komunikacja byłą spójna: to, co jest na Twojej stronie internetowej, powinno być też w postach na Facebooku. To, co prezentujesz w Instastory, powinno mieć rozwinięcie na YouTube. Twoim odbiorcy będą wówczas do Ciebie wracać po konkretną wiedzę. Poza tym, aby skorzystać z Twojej oferty, muszą mieć kontakt z Twoimi materiałami między 7 a 80 razy!!!

4. Zapraszaj do działania

Zdradzę Ci mały sekret: najlepsze posty to te, które zapraszają odbiorców do działania. Do wykonania konkretnej czynności. Taki post będzie bardziej angażujący niż inne. Upewnij się, że każdy post ma wyraźne wezwanie do działania (CTA).

O co możesz poprosić odbiorców? Chociażby o opinię, o pomoc, o komentarz, o reakcję, o udostępnienie… Nawet rewelacyjny post, ale nie zawierający wezwania do działania, będzie mniej angażujący.

5. Nie bądź tablicą ogłoszeń sprzedażowych

Media społecznościowe powstały dla społeczności! Dlatego na pierwszym miejscu postaw na relacje i posty, które wnoszą wartość. Bezpośrednia sprzedaż powinna stanowić mniejszość Twojej aktywności. Twój profil nie powinien przypominać tablicy ogłoszeń sprzedażowych – to pierwszy krok do zniechęcenia odbiorców. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule na temat tego jak prezentować produkty bez spamowania.

Skoro media są dla społeczności, to powinnaś być towarzyska. Wystarczy, żebyś po prostu odpowiadała na pytania lub rozmawiała z potencjalnymi klientami. Pokaż, że masz dystans do siebie i jesteś dowcipna – humor zawsze pomoże Ci przekonać ludzi do siebie.

6. Mądrze używaj hashtagów

Hashtagi służą do kategoryzowania treści. Oznacza to, że jeżeli chcesz znaleźć np. fotografa biznesowego w Toruniu, to najprawdopodobniej hashtagi to określające wrzucisz w wyszukiwarkę, np. #fotografiadlabiznesu czy #fotograftorun. Tworząc i używając hashtagi powinniśmy na nie spojrzeć oczami konsumenta.

Szczególnie są przydane na Twitterze, Instagramie czy Pintereście. To na tych platformach najbardziej wykorzystasz ich moc. Przypuszczam, że chociaż na jednym w tych mediów masz swój profil. Zatem tworząc swój post, upewnij się, że używasz hashtagów, które mogą wyszukiwać osoby z Twojej grupy docelowej.

Powinnaś się skupić na jakości hashtagów niż na ich ilości. Mimo, że Instagram pozwala na 30 hashtagów w każdym poście, to nie oznacza, że taką ilość powinnaś użyć. Dodam tylko, że sam Instagram w swoich materiałach promocyjnych poleca stosowanie do 15 hashtagów.

Justyna Kopeć książka marka osobista i biznes online

7. Podążaj za trendami

Jeśli już zakwalifikowałaś siebie jako ekspertkę swojej branży, bardzo ważne jest abyś podążała za trendami i umiała zestawiać to, co było kiedyś, z tym, co jest teraz i co będzie w przyszłości.

Twoi odbiorcy chcą mieć aktualne informacje o wszystkim, co dotyczy Twojej niszy. Skoro już ich edukujesz, to pokazuj im kilka kroków do przodu. Jeśli Ty tego nie zrobisz, zrobi to Twoja konkurencja na rynku.

Jak sprawdzić, co jest aktualnie trendem? Możesz skorzystać z alertów Google’a lub sprawdzić najbardziej popularne tematy na Twitter. Staraj się być na bieżąco z trendami i je komentować w kontekście tego, czym się zajmujesz.

8. Reaguj od razu

Jeśli ktoś wykonał już wysiłek polegający na zostawieniu komentarza pod Twoim postem, musisz na niego odpowiedzieć. Jeśli ktoś zapyta o Twój najnowszy post lub produkt, który widział u Ciebie, musisz mu odpowiedzieć i to w najszybszym możliwym czasie. Jeśli nie będziesz reagować, odbiorcom może się wydawać, że nie dbasz o nich i nie masz kontroli nad tym, co dzieje się na Twoich profilach.

Jeśli chcesz, aby inni się angażowali, Ty jako pierwsza musisz być zaangażowana.

9. Bądź konsekwentna

Sieci społecznościowe nagradzają za konsekwentne publikowanie contentu. Chcesz korzystać z zasięgów organicznych, to nie możesz dzisiaj być hiper-aktywna, a następnie zniknąć na tydzień czy dwa. To nie zadziała. Zadziała za to Twoje systematyczne publikowanie.

Pamiętaj jednak o tym, żebyś zachowała spójność na wszystkich portalach oraz we wszystkich obszarach. Nie możesz na Instagramie publikować zdjęć z Twoich doświadczeń kulinarnych, gdy na Facebooku lub LiknedIn budujesz pozycję ekspertki w zakresie nieruchomości. To się nie sprawdzi.

10. Uwzględniaj informacje zwrotne

Jeśli konsekwentnie prowadzisz swoje profile i angażujesz na nich odbiorców, to na pewno otrzymujesz od nich wiele informacji zwrotnych. Nie puszczaj ich mimo uszu, ale czerp z nich wiedzę dla zmiany Twojego działania, zmiany produktów lub wprowadzenia innej oferty. Ja bardzo często wprowadzam zmiany właśnie dlatego, że pytam moich odbiorców, co faktycznie jest im potrzebne lub jak oceniają to, co im dotychczas prezentowałam.

W informacji zwrotnej to właśnie pytania mają największą moc. Zadawaj je i bądź otwarta na różne odpowiedzi. Pytania pomogą Ci w ocenie zadowolenia klientów, ale również wygenerują wysokie wskaźniki zaangażowania. Dodatkowo Twoi odbiorcy docenią, że jesteś otwarta na ich słuchanie, a to z kolei pomoże Ci zbudować czynnik polubienia / zaufania, który jest niezbędny do sukcesu Twojej marki (pamiętasz zasadę: Poznaj – Polub – Zaufaj – Sprzedaj?).

11. Korzystaj ze statystyk

OMG! Już widzę ten grymas zniesmaczenia na Twojej twarzy. Rozumiem, że raczej niechętnie zaglądasz do swoich statystyk. Pewnie też dlatego, że nie wiesz, co mierzyć i nie robisz badań na wejście. A szkoda, bo dzięki statystykom Twoja działalność może być bardziej efektywna.

Analityka w mediach społecznościowych pokaże Ci, kiedy jest najlepszy czas na publikowanie, a wskaźnik zaangażowania – które posty uzyskują najwięcej interakcji. Na wiele pytań, które otrzymuję od moich klientek, odpowiedź one już mają, gdyby tylko przejrzały swoje statystyki. Dzięki wnioskom wyciągniętym z analizy możesz dostarczać treści dokładnie związane z tym, czego Twoi odbiorcy szukają.

12. Korzystaj z publikacji innych

Część Twoich odbiorców publikuje też swoje treści. W kontekście Twojego brandu ważne są dwa rodzaje treści: te, w których jest wymieniana Twoja marka i te, w których pojawia się wartość.

Zachęcaj Twoich odbiorców do dzielenia się informacjami na temat możliwości, jakie otrzymali od Ciebie. Zapraszaj ich do pisania rekomendacji, udostępniania Twoich treści oraz do oznaczania Ciebie w postach. To będzie świetnie wpływało na zasięgi Twojego profilu.

Staraj się zauważać wartościowe treści Twoich odbiorców. Zostawiaj przy nich swoje reakcje oraz komentarze. Bądź obecna w ich online’owym życiu. Algorytmy również biorą to pod uwagę i Twoje posty będą się częściej pojawiać osobom, z którymi miałaś jakąkolwiek interakcję.

13. Zwróć uwagę na stronę wizualną

To, co najpierw przyciąga uwagę odbiorcy, to grafika/zdjęcie dołączone do posta. Obrazy przemawiają głośniej niż słowa. Niech Twoje materiały graficzne będą spójne, niech czymś się wyróżniają i niech mają jakiś osobisty akcent. Przygotuj szablony do swoich postów chociażby w Canvie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak z niej korzystać, przygotowałam dla Ciebie krótki kurs online. Możesz z nim zapoznać się tutaj.

I jeszcze jedna podpowiedź: gdy tworzysz produkty online, koniecznie pokazuj je jak produkty fizyczne. Przygotuj ich wizualizacje. Kurs online może przybrać formę pudełka, ebook być pokazany na tablecie lub jako broszura. Ludzie są bardziej skłonni do zakupu, kiedy zobaczą, że Twoja oferta ma wymiar fizyczny. To ułatwi im podjęcie decyzji.

14. Proś o pomoc

W organicznym zasięgu na pewno pomoże to, że inne osoby będą dzieliły się Twoimi materiałami i informacją o Twojej marce. Ułatw im to poprzez jasne komunikaty. Przy okazji: zapytaj kilka najbliższych osób, jak myślą, czym się zajmujesz. Ich odpowiedzi będą dla Ciebie wskazówką, czy jasno to komunikujesz. O wiele łatwiej będzie im rozpowszechniać informacje o Tobie, gdy będą wiedzieć w czym i komu możesz pomóc.

Zaangażuj swoją społeczność do pomocy także poprzez wyzwania i nagrody. Ludzie naprawdę lubią współrywalizować, nawet jeśli nagroda nie jest spektakularna. Nagrodą może być sam tytuł, który im przyznasz, np. Super Ambasador Miesiąca. Możesz również ich wysiłki w promocji Twojej marki nagradzać dodatkowymi korzyściami lub ofertą, która standardowo nie jest dostępna do zakupienia w Twoim sklepie.

15. Organizuj konkursy

Ten ostatni punkt jest poniekąd kontynuacją wcześniejszego. Tym razem jednak chodzi o to, żebyś zwiększała ilość obserwujących, polubień i udostępnień poprzez organizowanie konkursów. Tutaj ważny jest ciekawy pomysł, który będzie atrakcyjny w oczach odbiorców. Pamiętaj też, że organizując konkurs musisz do niego stworzyć regulamin. Jest to wymagane nie tylko ze względu na transparentność Twoich działań, ale i przez polskie prawo oraz regulaminy wewnętrzne samych portali społecznościowych.

Osobiście uważam, że najlepszym prezentem za udział w konkursie jest Twój produkt lub usługa. To pozwoli Ci przyciągnąć ludzi, którzy są naprawdę zainteresowani tym, co sprzedajesz i raczej wyeliminuje te osoby, które przeszukują tylko media społecznościowe w znalezieniu kolejnej okazji do wygranej.

___________________________
Organiczna strategia marketingowa może być świetnym polem do sprawdzenia tego, co działa i co nie działa, zanim uruchomisz budżet reklamowy. Podczas działań organicznych masz szansę dowiedzieć się na jakie działania są otwarci Twoi odbiorcy zanim zainwestujesz swój czas lub pieniądze w jakiekolwiek kampanie.

W tym artykule przedstawiłam Ci 15 technik, które warto wdrażać, pobudzając ruch organiczny. Jeśli coś nie będzie szło dobrze, wypróbuj nową strategię, aż znajdziesz tą, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej marki. Ja uważam, że raczej powinniśmy nastawić się na ciągłe testowanie, a nie ma jeden perfekcyjny post.

Zapraszam Cię do tej podróży. Poza Twoją wyobraźnią, nic Cię nie ogranicza. Niech Twoje pomysły pomogą Ci wygenerować większą ekspozycję Twojej marki, większy ruch na Twoich profilach i na stronie internetowej, a co najważniejsze – więcej odbiorców naprawdę zainteresowanych Twoimi produktami.

A mi będzie niezmiernie miło, jak pochwalisz się swoimi rezultatami w komentarzu pod tym artykułem.

5 1 vote
Ocena artykułu

O Autorce

Justyna Kopeć

Justyna Kopeć

Strateżka marki osobistej

Towarzyszę liderkom w rozwoju marki osobistej i biznesu online. Jestem PR-owcem oraz specjalistką marketingu online. Prowadzę szkolenia, z których dotychczas skorzystało ponad 7000 osób.

Jako przedsiębiorczyni jestem właścicielką agencji marketingowej Blue Brand. Należę do Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Polish Business Club.

Jestem autorką i współautorką 10 książek, z których ostatnia to “Marka osobista i biznes online (nie tylko dla przedsiębiorczych kobiet)”.

Jeśli chciałabyś, abym pomogła Tobie przejść drogę tworzenia własnej marki osobistej i biznesu online – zachęcam do kontaktu. Prowadzę zarówno audyty dotychczasowych Twoich działań offline i online, jak również opracowuję strategie i je wdrażam.

Przejdź na stronę KONSULTACJE i zapisz się na niezobowiązujące 20-minutowe bezpłatne konsultacje ze mną.

jak założyć swój sklep online

Przeczytaj także

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

10 cech naprawdę dobrej marki osobistej

Czym właściwie jest osobista marka? To tak naprawdę po prostu sposób w jaki inni postrzegają Ciebie i Twoją unikalną tożsamość. W erze mediów społecznościowych, budowanie dobrej marki osobistej stało się niezwykle ważne. W końcu przedstawienie siebie w pozytywnym...

10 kroków do stworzenia lepszej strategii marketingowej

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej to klucz do powodzenia w biznesie. Dzięki dobrej strategii zwiększysz zasięg swojej marki, przyciągniesz nowych klientów i zwiększysz swoje przychody. W tym artykule przedstawię 10 kroków, które pomogą Ci stworzyć lepszą...

Jakie umiejętności są potrzebne marce osobistej do rozwoju?

Budowanie marki osobistej wymaga nie tylko wytrwałości i kreatywności, ale również określonych umiejętności, które pomogą Ci rozwijać swoją markę i przyciągać klientów. W dzisiejszych czasach, świat biznesu zmienia się bardzo szybko i jako marka osobista musisz być w...

7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes online

Rozpoczynanie swojego biznesu może być zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak, dzięki Internetowi, możesz zacząć budować swoją markę i generować dochód w zaciszu własnego domu. W tym artykule, przedstawię 7 rad dla kobiet, które rozpoczynają swój biznes...

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze