Problem, który dotyka prawie wszystkich przedsiębiorców na początku prowadzenia biznesu to brak rozpoznawalności i trudności związane z jej budowaniem. Moje klientki często pytają, jak mają wejść na rynek i być wiarygodne, skoro nikt jeszcze ich nie zna, nie mają doświadczenia i bogatego zaplecza. Frazes: „nie martw się, każdy kiedyś zaczynał” nie wystarczy. Mam dzisiaj dla Ciebie 3 sprawdzone, praktyczne sposoby na to, żeby podnieść wartość swojej marki i zbudować jej wiarygodność już na starcie.
Przed wdrożeniem któregokolwiek z nich, zacznij od uświadomienia sobie, że kiedy zaczynasz budować swoją markę czy swoje nazwisko, to każda pozytywna aktywność jest na wagę złota – najlepsze, co możesz zrobić, to zaangażować się!
1. Partnerstwo i współpraca
Jedną z kluczowych metod budowania pozycji jest współpraca z innymi osobami czy podmiotami, które są już obecne na rynku i w świadomości odbiorców. Kiedy będziesz decydować o tym, z kim nawiązać partnerskie relacje czy jakiej współpracy się podjąć, weź pod uwagę te firmy, organizacje czy biznesy, które mają już zbudowany zasięg – w przypadku marek najlepiej jest, gdy są to podmioty na podobnym lub nieco wyższym poziomie rozpoznawalności i rozwoju.
Gdy Twoja marka dopiero raczkuje, zbiera pierwszych klientów i obserwatorów, nie licz na współpracę z globalnymi potentatami – na to prawie na pewno nie ma szans! Przyjrzyj się za to firmom lokalnym – nawiązanie relacji z takimi podmiotami pozwoli na naturalny przepływ zaangażowanej społeczności i lepsze działanie na rynku.
Dobrze jest, jeżeli w efekcie takiej partnerskiej relacji czy współpracy wnosisz faktyczną wartość na rynek, wzbogacasz go, odpowiadasz na niezaopiekowane dotąd potrzeby. Żeby to zrobić, odpowiedz sobie na dwa pytania:
• W czym moje kompetencje mogłyby pomóc drugiemu podmiotowi czy marce?
• Jak chcemy wspólnie działać? Co chcemy osiągnąć?
Ważne, żebyś nie skupiała się tylko na Twoich korzyściach płynących ze współpracy, ale również pomyślała o tym, co możesz dać od siebie – partnerowi biznesowemu i społeczności.
2. Organizacje branżowe
Świetną – i przetestowaną przeze mnie osobiście – metodą na zwiększenie wiarygodności jest zaangażowanie w działalność organizacji branżowych. Właściwie każda gałąź biznesu ma swoje stowarzyszenia czy kluby – warto zorientować się w ich działaniu, bo przynależność do rozpoznawalnej organizacji pozytywnie odbija się na postrzeganiu Twojego biznesu.
STOP! Jeśli masz wyzwania z funkcjonowaniem w mediach społecznościowych, nie wiesz jak zwiększyć zasięgi, nie potrafisz stworzyć treści, które angażują odbiorców, skontaktuj się z nami!
Oferta SOCIAL MEDIA SUPPORT została przygotowana specjalnie dla Ciebie.
Kiedyś, gdy przedstawiałam się tylko jako Justyna Kopeć, ludzie nie wiedzieli, z czym mnie połączyć – samo nazwisko nic nie znaczyło. Ale już – Justyna Kopeć, członek Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, Wschodniej Izby Gospodarczej, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations i dyrektor Polish Business Club oddziału siedleckiego – to robi wrażenie!
Oczywiście za członkostwo w większości organizacji branżowych, korzystanie z ich logo, trzeba zapłacić – od kilkuset do kilku tysięcy złotych – ale rozważ, jakie korzyści mogą dla Ciebie płynąć z tej inwestycji. Nie tylko zwiększona rozpoznawalność czy wiarygodność, ale również zyskanie przestrzeni do wymiany informacji i opinii, możliwość nawiązania relacji biznesowych czy zaprezentowania się szerszemu gronu jako marka.
3. Edukacja za 0 zł
A propos zaprezentowania się – w organizacjach są oczywiście skupione firmy, a więc i ludzie. Jest zatem grupa odbiorców, przed którymi można się pokazać, z którymi można podzielić się merytoryczną wiedzą – a więc edukować. Zwłaszcza na początku warto korzystać z takich okazji – zapytaj o możliwość przeprowadzenia szkolenia, prelekcji, dyskusji z tematu, którym się pasjonujesz i w którym specjalizujesz – w zamian za rekomendację. Zyskasz doświadczenie, którym będziesz mogła się pochwalić, a niewykluczone też, że wśród słuchaczy znajdzie się Twój przyszły partner biznesowy.
Działania w mediach społecznościowych czy tworzenie darmowych poradników, e-booków, również można potraktować jako edukację za 0 zł – to może wydawać Ci się bezsensowne, no bo po co dzielić się za darmo czymś, za co inni biorą pieniądze?!
Warto to robić – prezentowanie wartościowych treści, które są ciekawe i przydatne dla odbiorców, dawanie czegoś od siebie swojej społeczności powoduje, że Twoi obserwatorzy będą czuli się bardziej związani z Twoją marką – i kiedy przyszłościowo pojawi się jakiś przepływ finansowy, to będziesz jego częścią – klienci nie pójdą do konkurencji, bo zwiążą się z Tobą.
____________________________________
Liczę na to, że te trzy sposoby na podniesienie wartości swojego nazwiska bez bogatego zaplecza i doświadczenia pomogą Ci postawić pierwsze kroki w budowaniu wiarygodności marki.
Z przetestowanych przeze mnie wskazówek możesz korzystać na każdym etapie budowania swojego biznesu – nigdy nie jest za późno na umocnienie swojej pozycji na rynku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyceniać swoje produkty i usługi online, zajrzyj do mojego artykułu, natomiast jeżeli chcesz podzielić się innymi pomysłami na uwiarygodnienie swojego biznesu na starcie – skomentuj koniecznie ten wpis.
Bardzo trafne wskazówki budowania marki osobistej
Izabela, dziękuję za Twoją opinię 🙂
Justyna, normalnie uzależniłam się od Twojego bloga. Co tydzien dajesz inspirujące artykuly i dzisiejszy tez sie do nich zalicza. Super porady na początek drogi budowania marki.
Aniu, cieszę się, że inspiruje Cię swoimi artykułami. Mam nadzieję, że część porad bierzesz i zaczynasz wcielać w życie.
Świetny materiał i cenne wskazówki dla każdego i dla tego, który dopiero zaczyna ale też dla tego, który się zatrzymał i nie wie co zrobić.
ooo, Agnieszka, dziękuję za ciekawą perspektywę. Faktycznie te wskazówki można wykorzystać w każdym momencie budowania marki osobistej 🙂
Bardzo trudno budować te relacje, szczególnie że za rogiem ma się konkurencje i to niekiedy silną konkurencję. Ja posłuchałam kiedyś dobrej rady i na FB wystawiłam swoje uśmiechnięte zdjęcie i niespodziewanie stało się ono dobra moją marką. Sami Klienci mi to powiedzieli.
Zobacz, Kasiu, tak niewiele trzeba, żeby się pozytywnie wyróżnić 🙂 Serdeczności.
Odpowiedź na niezaopiekowane dotąd potrzeby – to zdanie do mnie przemówiło i sprowokowało do ponownego działania.
Małgorzata, to cudownie, że znalazłaś zdanie, które Cię zainspirowało do ponownego działania